AnasayfaSeyahat RehberiYurt Dışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yurt Dışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışında tatil yapmak için otel ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırdınız ve seyahate çıkacağınız günü bekliyorsunuz. Son anda kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak için vize başvurusunu önceden yapmanızda fayda var.

Yaz sezonu geldi ve nihayet uzun süreli tatil planları uygulanmaya başladı. Keyifli bir tatil için hazırlıklar aylar öncesinden yapıldığından, hiç kuşkusuz ucuz uçak bileti ve konaklama konusunda en uygun alternatifler de değerlendirildi. Ancak bazılarının uzun süre hayalini kurduğu yurtdışı tatili, yapılan tüm hazırlıklara rağmen çeşitli nedenlerle vize engeline de takılabiliyor. Son dakikada kabul edilmeyen vize başvuruları, tatilcileri büyük bir hayal kırıklığına uğratmakla kalmıyor aynı zamanda alınan uçak bileti ve tatil rezervasyonlarının iptal işlemleri nedeniyle ciddi maddi kayıplara neden oluyor. Tatilciler genel olarak vize işlemlerinin uzun sürmesi, istenen evrakların fazlalığı, yüksek vize ücreti ile görevlilerin katı ve kaba davranışlarından büyük rahatsızlık duyuyor. Vize uygulamasının dolaşım özgürlüğünü kısıtladığını düşünen ve buna tepki gösteren tatilciler, Türkiye’nin de vize uygulayan ülkelere aynı şekilde karşılık vermesini istiyor.

Avrupa’nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner’in araştırmasına göre, Türkler, oldukça zahmetli ve stresli vize işlemlerinden ciddi rahatsızlık duyuyor. Türkiye’den bini aşkın seyahat severin katıldığı araştırmaya göre, tatilcilerin yüzde 92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken, yüzde 71’i vize uygulayan ülkeleri ziyaret etmek istemediğini belirtiyor.

Schengen vizesi kalkmaz!

Diğer ülkelerle gerçekleşen ticari ilişkilerin gelişmesi ve hükümetin dış politika stratejisi doğrultusunda son yıllarda artan anlaşmalar sayesinde yaklaşık 70 ülkeyle vize uygulaması kaldırıldı. Vize uygulamayan ülke sayısındaki artışa sevinen seyahat severler, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye uyguladığı vizeyi kaldıracağına ise pek ihtimal vermiyor. Bu yüzden katılımcıların yüzde 84’ü, Türkiye için Schengen vizesinin devam edeceğine inanıyor. Tatilcilerin yüzde 71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve bu yüzden seyahat planlarına dahil etmediğini de belirtiyor. Bu oran, vize uygulamasının Türklerin seyahat planları üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Ankete katılanların vize başvurularının kabul edilme oranı ise oldukça yüksek (yüzde 82). Ancak ortak görüş, vize alırken karşılaşılan prosedürlerin ne kadar pahalı, uzun ve can sıkıcı olduğu. Tatilcilerin yarısına yakını, talep edilen belgelerin fazlalığından şikayet ederken, üçte biri vize ücretinden büyük rahatsızlık duyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı bekleme sürelerinin uzun olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 9’unun ise vize görevlilerinin kaba tavırlarından rahatsız olması dikkat çekiyor. Neredeyse on kişiden birinin vize alırken görevlilerin tavrından hoşlanmaması, güler yüzün de bizim için önemli olduğuna işaret ediyor.

Vize başvurusunu erken yapın

Keyifli bir tatil için vize konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız özellikle başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye ediliyor. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebiliyor. Vize müracaatında, pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi de gerekiyor. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdaki pasaport polisinden geri çevrilmeniz de mümkün. Bu yüzden yıpranmış ve sayfaları yırtılmış pasaportlarınızı mutlaka yenileyin. Bir başka önemli konu da, vize başvurunuzun reddedilebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Red nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama da yapmaktadır. Buna göre, eksiklerinizi tamamlayarak aynı ülke konsolosluğuna veya bir başka ülke konsolosluğuna vize için yeniden müracaat edebilirsiniz.

Bayram haftası uçmak ultra lüks

Okulların kapanması ile tatile çıkanların sayısı her geçen gün artış gösterdi. Bu yüzden ucuz uçak bileti bulmak özellikle hafta sonları imkansız hale geldi. Tatil planları Ramazan döneminde azalsa da, özellikle bayram haftasında uçaklarda yer bulmak neredeyse imkansız. Bayram nedeniyle sadece tatil beldeleri değil, Türkiye’nin hemen hemen her noktasına gerçekleşen uçuşlarda tüm biletler satıldı. Kış döneminde yolcu bulmak için çeşitli kampanyalar düzenleyen havayolu şirketleri, talebin yüksek olması nedeniyle bayram haftasında bilet satışını en üst seviyeden gerçekleştirdi. Özellikle çalışanlar, kısıtlı izinleri nedeniyle çaresiz bir şekilde kışın tek yön 80-100 TL’ye gideceği yere, yaklaşık 300-400 TL ödeyerek bilet almak zorunda kaldı. Bu yüzden tatil planları yapılırken özellikle yaz sezonunda ve bayram dönemlerinde aylar öncesinden uçak biletinin alınması gerekiyor.

Havayolu şirketlerinin yetkilileri, bilet fiyatlarının yüksek olmasına rağmen birçok güzergahta bayramdan 3-4 gün öncesinden yerlerin tamamen satıldığını söylüyor. Hatta bazı şirket yetkilileri, tatilcilerin bu konuda bilinçlendiğine dikkat çekerek, Kurban Bayramı dönemine ait biletlerin de ciddi oranda alındığını ifade ediyor. Ramazan boyunca, başta THY olmak üzere Pegasus, Atlasjet, Onur, Borajet, SunExpress ve Anadolujet’ten iç hatlarda 80 TL gibi çok düşük ücrete seyahat imkanı bulunuyordu. Hatta hafta içi alınmak şartıyla Ramazan Bayramı’ndan birkaç gün öncesine kadar ve belirli saatlerde yine çok ucuza bilet almak mümkün. Ancak bayram haftasında uçakla seyahat etmek adeta ultra lüks hale geliyor. Yer bulmak imkansız hale geldiği gibi, bulunan kısıtlı sayıdaki koltuklar da, 400 TL’nin üzerinde fiyata satın alınabiliyor.